15 dakikada muzlu tava keki hazır


15 dakikada muzlu tava keki hazır. Muzlu tava keki ocak üzerinde teflon tava veye teflon tencere üzerinde yapılır. Muzlu tava keki tarifim 1 yumurta ile yapılır. Verdiğim malzemelerin (kabartma tozu hariç) katlarını alarak istediğiniz miktarda muzlu tava kekini ocakta veya fırında yapabilirsiniz. Muzlu tava keki tarifim süper, memnun kalırsınız. Afiyet olsun.

Muzlu tava keki nasıl yapılır? Kaseye elenerek bir su baradağı un, bir paket kabartma tozu, bir paket vanilya konur ve karıştıırlır. Karıştırma kabına bir muz soyulur konur. Üzerine 1 çay bardağı toz şeker ilave edilir ve çatalla ezilir. Peşinden bir yumurta kırılır ve 5 çorba kaşığı sıvı yağ konur. Karışım mikserle çırpılır. Ardından kasedeki un azar azar ilave edilerek mikserle tekrar çırpılır.

Teflon tava veya tencere yağlanır, kek harcı konur. Tencere veya tava ocak üzerine alınır, tencerenin ağızına peçete konur ve üzerine kapak kapatılır. Ocak en kısıkta yakılır. Kek bir saat pişirilir, kürdan testi yapılır. Kürdan temiz çıkarsa kek döndürülür, 15 dakika pişirilir ve ocaktan alınır.